وقتی اسم کانکس ساندویچ پانل را می شنویم ، اولین سوالی که به ذهنمان میرسد این است که:

 ساندویچ _پانل چیست ؟

ساندویچ پانل یک ساختار سبک و مرکب است که از دو طرف به دو ورق متصل شده که در وسط آن یک لایه عایق قرار دارد، سطح بیرونی ورق ها می تواند صاف، کمی راه راه و یا با یک پروفیل قابل توجهی (به عنوان مثال برای سقف و یا طراحی نمای خارجی) باشد.

ماده این عایق می بایسـت بسـیار نرم و ســبک و دارای خواص فیزیکی خاص باشـد. ســاندویچ پانل به این دلیل که معمولا در آن از عــایق پلی یورتـان که یـک نوع عـایق حـرارتی ( سرما و گرما ) می باشد استفاده شده این نام را به خود گرفته است که مطابق شکل زیر در کنار هم قرار میگیرند .

حال سوال دیگری که به ذهن میرسد ، کانکس ساندویچ پانل چه تفاوتی با کانکس های معمولی دارد؟

تفاوت کانکس ساندویچ پانل با کانکس های دیگر در عایق آن است ، در کانکس ساندویچ پانل ازعایق تزریقی پلی یورتان استفاده می شود اما در کانکس گالوانیزه از عایق پلی استایرن (یونولیت) استفاده می شود که عایق تزریقی پلی یورتان عایقی حرارتی میباشد که در مقابل سرما، گرما و رطوبت مقاوم تر از پلی استایرن است.

در کانکس ساندویچ پانل دیواره های درونی نیز از ورق گالوانیزه می باشد ولی در کانکس گالوانیزه معمولا فقط دیواره بیرونی از جنس ورق گالوانیزه و دیواره های درونی از دیوارپوش استفاده می گردد، در صورتیکه در کانکس ساندویچ پانل نیاز به دیوارپوش داخلی نمی باشد و در صورت سفارش دیوارپوش را بر روی ورق گالوانیزه درونی پانل نصب می کنند .

چرا ساندویچ پانل ؟

تولید صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های گرمایش و کاهش انتشار CO2 کاهش هزینه های ساخت و ساز با بهینه سازی عایق ضخامت انرژی های تجدید شونده خورشیدی  تایید شده توسط مرجع صدور گواهینامه مستقل بین المللی سیستم پانل تا ۲۰٪ در هزینه های انرژی ساختمان صرفه جویی می کند .
سیستم های پانل انرژی ،یک سیستم جامع دیوار خارجی که هزینه های انرژی ساختمان شما را کاهش می دهد و همچنین باعث بهبود از کلاس انرژی خود را از طریق تنگی هواست بسیار عالی می باشد .

ساندویچ پانل امروزه توسط EuroPanels بهترین نمونه از فن آوری درصرفه جویی انرژی هستند که برای صنعت ساخت و ساز استفاده می شود.

انواع عایق ( هسته ) های موجود در ساندویچ پانل :

۱-  فوم عایق پلی یورتان    Polyurethane

۲- فوم عایق پلی استایرن    Polystyrene

۳- فوم عایق پشم سنگ      Rock Wool

۴- فوم عایق اکس پی اس         XPS

خواص عایق حرارتی هسته تشکیل دهنده ساندویچ پانل ( مقایسه فوم ها ) :

در مقایسه خاصیت عایق حرارتی سه نوع از این مواد، باید گفت که خاصیت عایق حرارتی ۳۵ میلیمتر فوم سخت پلی یورتان برابر با ۵۰ میلیمتر فوم پلی استایرن و ۶۰ میلیمتر پشم سنگ می باشد. به بیان ساده تر فوم سخت پلی اورتان ۴۲ درصد نسبت به فوم پلی استایرن و ۷۰ درصد نسبت به پشم سنگ خاصیت عایق حرارتی بهتری دارد. مشابه همین مقایسه را می توان درباره ضریب انتقال حرارت (K-Factor) این سه نوع عایق مورد استفاده در هسته ساندویچ پانل ها انجام داد.

مزایا و معایب فوم پلی یورتان  (PU)

– بالاترین دانسیته در بین عایق های هسته مربوط به این فوم میباشد: عددی بالغ بر ۴۰± kg/m32

– اولین بار در ایران از این فوم برای تولید ساندویچ پانل استفاده شده.

– به دلیل فرایند گرماده ایزو سیانات و پلی ال در حین ترکیب از پیوند مولکولی بالایی برخوردار است.

– به دلیل فرایند گرماده ,چسبندگی مطلوبی به ورق گالوانیزه و یا لایه های بیرونی پانل دارد.

– نسبت به عایق پلی استایرن از ضریب هدایت حرارتی پایین تری برخوردار است. (یعنی مقاوت حرارتی R بالاتری دارد).
– به دو صورت کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید میگردد.

– به دلیل افزایش حجم ایزو و پلی بعد از ترکیب, تمام حفره ها توسط فوم پر می شود.

  • مزایا و معایب فوم پلی استایرن   (Eps)

– نسبت به عایق های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است در نتیجه قیمت تمام شده ی محصول را به طور محسوسی افزایش میدهد.

– به دلیل قیمت بالا برای مکان هایی که برودت و عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار نیست عایق مناسبی نمی باشد و پیشنهاد نمی شود.

– برای تولید در ضخامت های مختلف محدودیت های زیادی دارد.

– در بعضی موارد دیده شده به دلیل نقص در ترکیب مواد پلی و ایزو افزایش حجم ناقص انجام شده و در نتیجه پانل به صورت پوک تولید شده و تشخیص این گونه نواقص دشوار است.

– مواد اولیه ی این فوم کاملا وارداتی بوده و متاسفانه در این راستا تولید کنندگان ما با مشکلات متعددی از قبیل تحریم ها مواجه شده اند.

  • مزایا:

– با توجه به کیفیت و کاربرد محصول از قیمت پایین تری نسبت به عایق های دیگر برخوردار است

– امکان تولید این فوم در اشکال متفاوت وجود دارد ( فوم بعد از پخت در قالب تحت پرس بخار قرار میگیرد و به شکل قالب تولید میگردد یا قالب های بزرگ رابا المنت های گوناگون به فرم دلخواه برش میدهند)

– وزن سبک تری نسبت به عایق های دیگر دارد

– به دلیل فرایند تولید دیسکانتینیوز این محصول امکان تولید در دانسیته های متفاوت وجود دارد (۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب و بعدا تا ۳۰ کیلوگرم بر متر مکعب قابل تولید است)

– ضخامت این محصول به میلیمتر قابل تغییر و مورد سفارش می باشد

  • معایب:

– دانسیته یا فشردگی کمتری دارد و برای مکان هایی که بحث عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار است مانند گرم خانه و سرد خانه ها توصیه و پیشنهاد نمی شود مگر در ضخامت های بالا .

– نمونه های قبلی این فوم به راحتی تحت تاثیر گرمای شدید یا شعله ی مستقیم مشتعل می شد ولی بعد از محرض شدن خطر این فوم با تغییری که در ساختار مواد اولیه ی آن ایجاد شد نمونه های کنونی فقط در برابر شعله ی مستقیم جمع می شوند و اصطلاحا نسوز معرفی می گردند مانند فوم پلی یورتان.

–به دلیل نوع روش ساخت این ماده ذرات آن به صورت گلوله های به هم فشرده تولید می شود که پیوند ضعیف تری نسبت به فوم پلی یورتان دارد .

  • مزایا:
    1. – عایق کامل و ارزان تری نسبت به فوم ها میباشد .
    1. – ضریب هدایت حرارتی کمی دارد ولی از فوم بیشتر است .
    1. – نسبتا از چسبندگی بالایی نسبت به ورق برخوردار است .
    1. – در برابر حرارت مستقیم بسیار مقاوم است یعنی کاملا نسوز است و برای کوره های متفاوت مناسب است.
  • معایب:

   مزایا و معایب فوم اکس پی اس  (XPS )

    1. – ساختار فیبری و متخلخل این عایق باعث پایین آوردن پیوند بین مولکولی شده و در نتیجه باعث می شود به راحتی ورق از پشم سنگ جدا شود .
    1. – طول عمر عایق پشم سنگ از فوم کمتر است .
    1. – با نفوذ آب و رطوبت ضریب هدایت حرارتی بالا می رود .
    1. – به دلیل تخلخل های موجود در این عایق آب به راحتی به آن نفوذ می کند .
  • مزایا:
    1. – فوم عایق اکس پی اس مانند فوم پلی یورتان به صورت تزریقی تولید میگردد و از فرایند گرماده حاصل میشود به همین خاطر از پیوند بین مولکولی بالایی برخوردار است .
    1. – دانسیته ی این نوع فوم ها ۴۰ ±kg/m32 میباشد که همانند فوم پلی یورتان از فشردگی بالایی برخوردار است .
    1.  – بعد از ترکیب مواد ,فوم مانند خمیر دندان از دهانه ی مستطیل شکل خارج می شود که می توان آن را به اشکال مختلف تولید کرد .
    1. – به دلیل استفاده از چسب قوی پلی یورتان در مونتاژ این محصول, چسبندگی آن به لایه های ورق مانند فوم پلی یورتان قوی و با استقامت میباشد زیرا این چسب ها هم ترکیبی هستند و همراه با فرایند گرماده خشک میشوند .
    1. – قیمت این فوم نسبت به پلی یورتان تزریقی کمتر است در حالی که از نظر کیفیتی تفاوتی ندارند و این خود یکی از بهترین مزایای آن می باشد .
  • معایب:
    1. – مشکل این فوم در پانل ذوزنقه نمایان می شود , آن هم در قسمت موج پانل یا به اصطلاح کله قندی, به دلیل فشردگی بالای این محصول نمی توان آن را به شکل موج های پانل برش داد تا در پستی و بلندی های موج ذوزنقه از آن استفاده کرد به همین خاطر از فوم پلی استایرن برای این منظور استفاده می کنند (در پانل دیواری چنین مشکلی دیده نمی شود) .

نوع ورق و عایق مورد استفاده در کانکس ساندویچ پانل :

–   پانل ها در ضخامت ۵ الی ۲۵ سانتی متر در ضخامت ها و رنگ های گوناگون تولید می گردد که از ۵ لایه تشکیل می شود، دو لایه محافظ درونی و بیرونی از جنس ورق های گالوانیزه بوده و دو لایه چسب مخصوص جهت اتصال لایه های محافظ بیرونی و عایق به کار برده می شود و در نهایت فوم داخل ساندویچ پانل ها که می تواند ازمواد معدنی پشم سنگ یا پشم شیشه ، پلی یورتان یا پلی استایرن باشد . پانل ها در رنگ های مختلف در دسترس هستند، اما برای سقف به طور عمده به دلیل سوزاندن آفتاب سفید استفاده می شود.

– پانل های ضخیم تر ، مقاومت حرارتی بیشتر دارند .

مزایا و معایب ورق آلوزینگ  (Aluzinc)

  • مزایا:
    1. –  به دلیل وجود آلیاژی از آلومینیوم در ورق آلوزینگ ، مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی .
    1. –  نسبت به ورق گالوانیزه مقاومت بیشتری در برابر رنگ پریدگی دارد .
  • معایب:
    1. – رنگ ورق آلوزینگ مانند رنگ بدنه خودرو می باشد و اگر با نوک تیز اشیا برخورد کند رنگ آن میرود .
    1. – به علت خاصیت چکش خوری ورق آلوزینگ در برخورد با اشیایی مانند چکش ،قر می شود .

قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه ضخامت مناسب نیاز شما می باشد ، لطفا موارد زیر را در نظر بگیرید :

– عایق حرارتی بسیار خوب

 – عایق صوتی مناسب

  – وزن سبک

 – نصب و اجرای آسان

 – امکان تولید با سرعت بالا

 – مقاومت فشاری مناسب

 – مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی

 –  ظاهر مناسب تر و تنوع رنگی بالاتر

ساندویچ پانل ها به دو گروه تقسیم می شوند :

  پانل های سقفی و دیواری

ساندویچ پنل پلی یورتان در انواع سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می گیرد. مدل سقفی آن داراری ساختار ذوزنقه ای شکل است که برای هدایت مناسب تر نزولات آسمانی به این شکل خاص فرم دهی و تولید می شود. هریک از انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری دارای ساختار نر و ماده مخصوص خود می باشند که در هنگام نصب و بهره برداری موجب سهولت کاربرد و درزگیری بهتر سازه می شوند.

 ساندویچ پانل ها در ضخامت های مختلف ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲/۵ و ۱۵ سانتی متری و در طول های مختلف بسته به سفارش مشتری تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. پانل های با ضخامت ۸ تا ۱۵ سانتی متر عمدتا برای ساخت سردخانه و فضاهای مورد استفاده در دمای پایین بکار برده می شوند. حال آنکه پنل های پلی یورتان با ضخامت  ۴ تا ۶ سانتی متر معمولا در سازه های مسکونی، صنعتی، کانکس ها و بناهای پیش ساخته به کاربرده می شوند.این پانل ها عمدتاً در تولید ساختمانهای پیش ساخته و ایجاد واحدهای مسکونی، آموزشی، بهداشتی و درمانی، ورزشی، صنعتی و سردخانه ها کاربرد دارند .ساندویچ پانل در نما، دیوارهای پارتیشن و سقف مورد استفاده قرار می گیرند .

 عمده ترین  کاربرد ساندویچ پانل ها:

* سردخانه ها .

* دیوار و سقف سالن های تولید، ساختمان های اداری و تجاری .

* انواع کانکس ها .

* ساختمان های  صنعتی .

* سالن های ورزشی .

* انبارها و نیروگاه ها .

* ساخت سوله ها .

* ابنیه سبک و عایق کاری شده .

* پانل ها همچنین مناسب برای صنعت ساخت و ساز مواد غذایی هستند.

* در برابر حرارت مستقیم بسیار مقاوم است یعنی کاملا نسوز است و برای کوره های متفاوت مناسب است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر www.bonsaz.irرا مشاهده نمایید.

منبع:

http://vionaconex.com

http://fiberconex.ir

http://forum.razhanmobile.com