آیا معنی واقعی دکوراسیون را میدانید؟

با جست و جو در لغت نامه های مختلف میتوان با معنی واژه دکوراسیون آشنا شد ، از جمله آنها : هنر تزیین صحنه نمایش ، چیدمان فضا ، هنر تزیین کردن و خانه آرایی میباشد.

علاوه بر معنوی  لغوی ، دکوراسیون عبارت است از طراحی و چیدمان مبلمان ، اثاثیه و همچنین تزیینات هماهنگ با فضای مورد استفاده ، که میتواند در داخل یا بیرون این فضا جهت زیبا سازی ، مطلوب کردن و تعریف فضا و کاربری برای آن است.

دکوراسیون شامل مبلمان ، اثاثیه ، طرحها ، رنگها ، جنس سطوح ، بافت ها ، نور ، نحوه چینش و کنار هم قرار گرفتن مبلمان و اثاثیه میباشد.

با سرچ کوچکی در سایت های مختلف میتوانیم انواع دکوراسیون ها را مشاهده کنیم ، اما این دکوراسیون ها بیشتر از اینکه از اصول خاصی پیروی کنند یا جنبه ی زیبا بودن آن اهمیت داشته باشد، به سلیقه و روحیات کاربران آن فضا بستگی دارد و در واقع با توجه به این دو معیار شکل میگیرد .

به عنوان مثال ممکن است شخصی از چیدمان شلوغ و پر زرق و برق با رنگهای تیره لذت ببرد و دیگری از چیدمان خلوت بارنگهای ملایم ، یا در نوع دیگر شاید فردی از قرار گرفتن تخت خواب در کنار پنجره احساس امنیت داشته باشد و دیگری از قرار گرفتن آن در گوشه تاریک. پس میتوان گفت سلیقه و روحیات متفاوت است که دکوراسیون مختلف را شکل میدهد . طراح دکوراسیون بدون توجه به این معیارها هرگز نمیتواند فضایی امن ، راحت و مناسب برای کاربرانش طراحی کند.

علاوه بر عوامل درونی و ذهنی انسان ، ارتباطات ، کار و... نوع دکوراسیون ، رنگها ،نور و سایر عوامل تاثیر گذار در دکوراسیون نیز بر روح و روان انسانها اثر میگذارد و موجب ایجاد احساسهای مختلف در انسان میشود ، بنابراین برای طراحان باید دقت فراوانی در طراحی و دکور به خرج دهند تاهرچه بیشتر موجبات آرامش را برای کاربران فضا به ارمغان آورند.

کلمات کلیدی:

دکوراسیون ، چیدمان ، تزیین ، آرامش بخشی ، فضا